Mistrovství republiky 2023

MČR Račice

3.8. – 6.8. proběhlo MISTROVSTVÍ REPUBLIKY na krátkých tratích. Každoročně největší české závody, na kterých poměřují své síly všichni od nejmladších benjamínků, přes české reprezentanty až po zasloužilé veterány, a které se dají považovat za čtyřdenní oslavu rychlostní kanoistiky.

A protože vypisování všech úspěchů našich závodníků by bylo opravdu na dlouho, vypíchneme pár perliček. Opravdu jen PÁR, ačkoli by si zasloužilo zmínit každý bojovný výkon, i když třeba nestačil na nejvyšší příčky.

Máme 57 medailí! Z toho 23 zlatých, 16 stříbrných a 18 bronzových.

Nejvíce medailí si vydřela Alžběta Veverková, nejvíce zlatých Anežka Paloudová Mezi muži se postaral o velké překvapení Jakub Remuta, když prakticky neviditelným rozdílem vyhrál dvoustovku. Vítězství bral také Jakub Zavřel na K1 i K4 500 a Jirka Humhal na K2 1000. Medaile také získali Jakub Stejskal, Vladimír Cerman a Pepíček Záhora. Mezi juniory zářil Lukáš Souček, ačkoli na K1 500 zaholubařil a ze startovního bloku vyplaval. Čistá soví K4 juniorů vybojovala bronzovou medaili, takže jsme se na stupních kochali hned pěti USK dresy. Dorostenci nás podpořili dvěma bronzkama, když dvoustovku vybombil Jakub Řezníček, a dechberoucím závěrem na kilometru před sebou nechal jen dva soupeře Matyáš Tichý. Oba si tak zajistili účast v Závodě olympijských nadějí. Pánskou sbírku podpořil také veterán Tomáš Ježek třemi zlatými i benjamínci B Dan a Matyáš Hůlkovi a Max Budín.

Naše dospělé ženy si vedly na kajaku i kánoi skvěle. V čele s Anežkou Paloudovou a medailistkami z MS do 23 let drtily konkurenci a až na pár výjimek braly prakticky všechny cenné kovy. O velké překvapení se postarala juniorka Lucie Humhalová, která po drtivém finiši dokázala zvítězit na K1 500 metrů. Juniorský čtyřkajak ve složení Lucie Humhalová, Vendy Vaculíková, Bára Sovová a Silva Mihalová dojel druhý. Dorosteneckou kategorii podržela svými výkony Lucie Činovcová dvěma zlaty. Obě Lucie a Vendy si svými výkony vyjely účast v Závodě OH nadějí. Žačky nám tento rok dělají velkou radost. Na K1 500 jsme v první dvanáctce měly 5 holek. Ema Fibigrová získala 4 medaile – dvě zlaté z posádek – s Matyldou Rochovou a Lindou Sýkorovou – a dvě bronzové ze singlů. A co je nejdůležitější, ve stanu USK panovala po většinu času skvělá atmosféra, které s moc vážíme.

GRATULACE všem medailistům i těm, kteří podali maximální výkon.